Minimalist İç Tasarım

pastedGraphic.png

Çarpıcı Bir Görünüm Oluşturmak için En İyi 7 İpucu

Genellikle “daha ​​az” sloganıyla özetlenen minimalizm arkasındaki kavram, temelinde derin bir anlama sahiptir. Kargaşayı ortadan kaldırmak ve bir uzayda temel şeylere indirgemek, aklımızdaki aynı sadeleştirmeyi teşvik etmenin bir yoludur. Zihinsel dağınıklığı gidermek, sadece neyin gerekli olduğuna odaklanmak, “minimalist” bir akıl halinin ne olacağıdır.

Minimalist bir iç tasarım (özellikle buna alışkın olmayanlar için) çok sınırlayıcı görünebilir, ancak buna gerek yoktur! Bazı planlamalarla, minimalist bir tasarım oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey, elinizde olanı organize etmek için el ele giden, bir tur değiştirme işlemidir. Bazı harika organizasyon ipuçları için önceki gönderimize göz atın! 

  1. Önce işlevi düşünün

Minimalist bir ev iç tasarımına geçiş işlev akılda tutularak yapılmalıdır. Alanın zihninizdeki sakinliği ve dinginliği arttırması için, her şeyden önce işlevsel ve kullanımı kolay olmalı!

Evinizde işlevsel olmayan her şeyi değerlendirerek başlayın ve bunları nasıl çözebileceğinizi düşünün. Bu, ihtiyaç duyduğunuzda daha kolay erişilebilir olmalarını sağlamak için etrafta dolaşmayı gerektirebilir. Veya sizi yeni bir alışkanlık haline getirebilir. 

2. Deponuzu planlayın

Minimalist bir iç tasarım dağınıklığa yer bırakmaz. Ancak günlük yaşamlarımız, giriş konsolu, mutfak tezgahı, yemek masası ve diğerleri gibi rastgele yerlerde sonuçlanan nesnelerle doludur. Minimalizme geçişin uzun vadede daha kolay ve daha sürdürülebilir olmasını sağlamak için depolama alışkanlıklarınızı düşünün. Giriş konsolu eşyalarınızı bırakmanız için kolay bir yerse, saklamak için bir kutu hazırlayın. Hala pratiklik elde edersiniz, ancak, sadece bu kutuyu kapattığınızda, tüm karmaşa görünmez olacak.

Aynı ilke tüm ev için de geçerlidir. Depolamanızı hem bakımı kolay hem de dağınıklığı önünüzde tutabilecek şekilde yeniden düşünün.

3. Detaylar sayılır

Her zaman bir iç tasarım paradigması minimalizmde daha da geçerlidir. Minimalist bir iç mekanda görünüşte çok az şey var ve bunların tam olarak iletilmesini istediğiniz mesajı iletmek için dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Biraz düşünmek gerekir, ancak sergilenen öğeler etraflarındaki daha az görsel karışıklık ile daha da önem kazanacağından sonuç çok faydalı olacaktır.

Çekici bir minimalist iç tasarım yaratmanın harika bir yolu, dekor ve fonksiyona katılmak. Bir yemek masasının üstündeki çarpıcı bir aydınlatma armatürünü düşünün: kesinlikle işlevsel olmasının yanı sıra, mekana tonlarca karakter katacak ve hatta bir odak noktası haline gelebilir.

4. Renk düzeninize özen gösterin

Minimalizm, düzen anlamına gelir ve bu renkler için de geçerlidir. Bir uzayda birbiriyle bağlantılı olmayan birçok renk, fiziksel karışıklık kadar zararlı olan görsel karışıklık yaratır.

Minimalist bir ev içi tasarıma geçiş, tanımlanmış bir renk şeması seçmek ve buna bağlı kalmak için en iyi an. Bu, her şeyin bej veya beyaz olması gerektiği anlamına gelmez, vurgu renklerini de tamamen seçebilirsiniz! Ancak palet seçildikten sonra, özenle yerine getirmeniz gerekir.

5. Doku senin arkadaşın

Öyleyse, bütün karmaşayı gizlemeniz ve görüşte çok az parçanız olması gerekirse, burası sıkıcı bir oda olmayacak mı? Şart değil! Farklı dokuları karıştırmak, odaya görsel ilgi ve hareket katmak için harika bir yoldur. minimalizme bağlı kalmak.

6. Boş yer bırakın

Minimalist bir iç mekanda, boş alan tasarımın bir parçasıdır. Temiz duvarlar veya serbest köşeler, mekanın havadar ve hafif hissetmesini sağlar.

Üzerinde asılı hiçbir şey bulunmayan bir duvar, doğru boya renginde boyandığında hala çok ilginç olabilir.

7. Basitleştirin

Minimalizm basittir. Mobilyalarınızı, dekorunuzu ve depolamanızı basitleştirerek bunu ev tasarımınıza dahil edin. Mobilyanın akılda form ve işlev ile seçildiğinden emin olun. Sadece ilgili dekoru seçin. Son olarak, depolama alanınızı basitleştirin ve bakımını kolaylaştırın.